از ابتدای تشکیل سازمان تامین اجتماعی، نیاز به ایجاد یک بازوی فرهنگی توانمند که بتواند بازگوکننده فعالیت‌ها و برنامه‌های این سازمان  بزرگ باشد احساس می‌شد. تاسیس رسمی موسسه فرهنگی و هنری آهنگ آتیه در سال 1379 و در آستانه‌هزاره جدید، پاسخ به‌همین نیاز قدیمی بود. هرچند آغاز به کار گروه آتیه به سال 1372 و چاپ هفته‌نامه آتیه باز می‌گردد.

با وجود آنکه تغییرات مدیریتی در گذر زمان سبب شد تا انتشار هفته نامه آتیه متوقف شود، اما موسسه فرهنگی و هنری آهنگ آتیه به کار خویش ادامه داد تا امروز شاهد تولد دوباره آن با رویکردی جدید باشیم. بر اساس ماموریت جدید ، چاپ و نشر هفته نامه‌های تامین و آتیه نو و ماهنامه قلمرو رفاه بر عهده این موسسه قرار گرفته است. همچنین، اداره سایت خبری تامین 24 نیز بر عهده موسسه آهنگ آتیه می باشد که پوشش دهنده اخبار مربوط به حوزه رفاه و تامین اجتماعی است.

در کنار این موارد، موسسه فرهنگی و هنری آهنگ آتیه با ارائه بهترین و به روزترین راهکارهای تبلیغاتی و فرهنگی، آماده است تا با موسسات، شرکت‌ها و سازمان‌های گوناگون همکاری کند. در این میان، به سبب اتخاذ سیاست‌های جدید در تامین اجتماعی، همکاری با شرکت‌های زیرمجموعه سازمان می‌تواند به‌هم افزایی بیشتر در این زمینه کمک کند.

موسسه فرهنگی و هنری آهنگ آتیه بر این باور است که با ارائه بهترین سرویس به مشتریان خود ، در آینده نزدیک یکی از برندهای عرصه تبلیغات کشور شود که این، خود مدال افتخاری خواهد بود بر جامه سازمان تامین اجتماعی.